Canadian Screen Award winners named in Children’s & Youth, Lifestyle, Reality

The second round of virtual Canadian Screen Awards presentations were streamed Tuesday evening, recognizing excellence in Children’s and Youth and Lifestyle and Reality programming.

In the Children’s and Youth category, TVOKids and Spin Master led the wins with four for Paw Patrol, including Best Pre-School Program or Series. TVOKids also picked up two awards, with Sinking Ship Entertainment, for Dino Dana with star Saara Chaudry claiming the award for Best Performance.

The Comedy Network’s Corner Gas Animated won three awards, including Best Performance, Animation for Brent Butt; Best Writing Animation; and Best Animated Program or Series. Family Channel’s Holly Hobbie also picked up two awards, including Best Direction for Megan Follows and Best Fiction Series.

Across both of the evening’s categories, Bell Media claimed a leading 16 awards, including six for The Amazing Race Canada which won the Golden Screen Award for Reality Television and a Best Host, Reality/Competion nod for Jon Montgomery. Elsewhere in Lifestyle & Reality, Mary Berg’s Kitchen Crush picked up two awards, including Best Host, Lifestyle for Berg. Evan Solomon was named Best Host, Talk or Entertainment for CTV’s Question Period, while Melissa Grelo picked up Best Host, Web Program or Series for #BellLetsTalkLive.

BEST PERFORMANCE, CHILDREN’S OR YOUTH

Sponsored by Spin Master Ltd.

Dino Dana
TVOKids (TVO)
(Sinking Ship Entertainment)
Saara Chaudry

BEST PERFORMANCE, ANIMATION

Corner Gas Animated
The Comedy Network (Bell Media)
(Moving Mountoons II Inc.)
Brent Butt

BEST DIRECTION, CHILDREN’S OR YOUTH

Holly Hobbie – The Freckled Fugitive
Family Channel (DHX Media)
(Aircraft Pictures, Cloudco Entertainment, Wexworks Media)
Megan Follows

BEST DIRECTION, ANIMATION

PAW Patrol – Mighty Pups Super Paws: When Super Kitties Attack
TVOKids (TVO)
(Spin Master Paw Productions 6 Inc.)
Charles E. Bastien

BEST WRITING, CHILDREN’S OR YOUTH

Dino Dana – Dino Prints
TVOKids (TVO)
(Sinking Ship Entertainment)
Christin Simms, Amish Patel, J.J. Johnson

BEST WRITING, ANIMATION

Corner Gas Animated – Hedge Your Debts
The Comedy Network (Bell Media)
(Moving Mountoons II Inc.)
Diana Frances

BEST SOUND, ANIMATION

PAW Patrol – Mighty Pups Super Paws: When Super Kitties Attack
TVOKids (TVO)
(Spin Master Paw Productions 6 Inc.)
Richard Spence-Thomas, Kyle Peters, Patton Rodrigues, Ryan Ongaro, Tim Muirhead, Mitch Connors, Luke Dante

BEST ORIGINAL MUSIC, ANIMATION

PAW Patrol – Mighty Pups Super Paws: When Super Kitties Attack
TVOKids (TVO)
(Spin Master Paw Productions 6 Inc.)
Brian Pickett, Graeme Cornies, James Chapple, David Kelly

BEST CHILDREN’S OR YOUTH NON-FICTION PROGRAM OR SERIES

Just Like Mom and Dad
Yes TV (Crossroads Christian Communications)
(marblemedia)
Mark J.W. Bishop, Matt Hornburg, Steve Sloan, Stephen J. Turnbull, Andra Johnson Duke, Jim Bell, Lorna Dueck, Ajeeth Parkal, Adam Ivers, Mike Cosentino, Randy Lennox

BEST CHILDREN’S OR YOUTH FICTION PROGRAM OR SERIES

Holly Hobbie
Family Channel (DHX Media)
(Aircraft Pictures, Cloudco Entertainment, Wexworks Media)
Sarah Glinski, Anthony Leo, Andrew Rosen, Matthew Wexler, Ryan Wiesbrock, Sean Gorman, Karen Vermeulen

BEST ANIMATED PROGRAM OR SERIES

Corner Gas Animated
The Comedy Network (Bell Media)
(Moving Mountoons II Inc.)
Brent Butt, David Storey, Virginia Thompson, Leslie Thomas, Jonas Diamond

BEST PRE-SCHOOL PROGRAM OR SERIES

PAW Patrol
TVOKids (TVO)
(Spin Master Paw Productions 6 Inc.)
Jennifer Dodge, Ronnen Harary, Keith Chapman, Ursula Ziegler-Sullivan, Laura Clunie, Toni Stevens, Jonah Stroh, Matt Beatty, David Sharples, Damian Temporale, Sarah Williams

BEST TALK PROGRAM OR SERIES

The Social
CTV (Bell Media)
(Bell Media)
Michelle Crespi, Laura Scarfo, Kate Wright, Amber Buchanan, Kate McKenna

BEST VARIETY OR ENTERTAINMENT SPECIAL

Trevor Noah @ JFL – Volume II
The Comedy Network (Bell Media)
(Juste Pour Rire TV Inc.)
Bruce Hills, Brent Schiess, Blake Gregory

BEST LIVE ENTERTAINMENT SPECIAL

The JUNO Awards 2019
CBC (CBC)
(Insight Productions Ltd.)
John Brunton, Allan Reid, Mark Cohon, Lindsay Cox, Pam De Montmorency, Tracy Galvin, Kristine Pleau, Luciano Casimiri, Kristeen Von Hagen

BEST ENTERTAINMENT NEWS PROGRAM OR SERIES

etalk
CTV (Bell Media)
(Bell Media)
Michelle Crespi, Manny Groneveldt, Jennifer Morrison, Kate Frank, Ryan Thompson

BEST MORNING SHOW

Breakfast Television
Citytv (Rogers Media)
(Citytv)
Laura Reiter, Roshni Murthy

GOLDEN SCREEN AWARD FOR TV REALITY SHOW

The Amazing Race Canada
CTV (Bell Media)
(Insight Productions Ltd.)
John Brunton, Mark Lysakowski, Sarah James, Mark Peacock, Jesse Storey, Michael Tersigni, Jeff Thrasher, Robyn Bigue, Ann Camilleri, Guy Clarkson, Catherine Petersen, Marc Poirier, Mike Yerxa

BEST DIRECTION, LIFESTYLE OR INFORMATION

2018 Scotiabank Giller Prize
CBC (CBC)
(Frank Content)
Shelagh O’Brien

BEST DIRECTION, REALITY/COMPETITION

Blown Away – Clash of the Robots
Makeful (Blue Ant Media)
(marblemedia)
Mike Bickerton

BEST WRITING, LIFESTYLE OR REALITY/COMPETITION

The Amazing Race Canada – Canada Get More Maps
CTV (Bell Media)
(Insight Productions Ltd.)
Mark Lysakowski, Mark Peacock, Rob Brunner

BEST PHOTOGRAPHY, LIFESTYLE OR REALITY/COMPETITION

The Amazing Race Canada – Clamageddon Continues
CTV (Bell Media)
(Insight Productions Ltd.)
Ryan Shaw

BEST PICTURE EDITING, REALITY/COMPETITION

The Amazing Race Canada – Canada Get More Maps
CTV (Bell Media)
(Insight Productions Ltd.)
Michael Tersigni, Mike Scott, Matthew Walsh, Clare Elson, Lisa Barley

BEST PRODUCTION DESIGN OR ART DIRECTION, NON-FICTION

The Great Canadian Baking Show – Cake Week
CBC (CBC)
(Proper Television)
Michael “Spike” Parks

BEST LIVE PRODUCTION, SOCIAL MEDIA

Presented with the participation of the Independent Production Fund

CBC News: Power & Politics – Power & Politics Digital Special: Jagmeet Singh wins seat in B.C. byelection
(CBC News)
Vassy Kapelos, Amy Castle, Sara Brunetti, Natasha Ramnarine, Tyler Buist, Eric Grenier, Nicole Riva

BEST LIFESTYLE PROGRAM OR SERIES

Sponsored by Corus Entertainment

Mary’s Kitchen Crush
CTV (Bell Media)
(Proper Television)
Cathie James, Lesia Capone, Allison Grace, Garrett Wintrip

BEST REALITY/COMPETITION PROGRAM OR SERIES

Sponsored by Sheridan College

The Amazing Race Canada
CTV (Bell Media)
(Insight Productions Ltd.)
John Brunton, Mark Lysakowski, Sarah James, Mark Peacock, Jesse Storey, Michael Tersigni, Jeff Thrasher, Robyn Bigue, Ann Camilleri, Guy Clarkson, Catherine Petersen, Marc Poirier, Mike Yerxa

BEST HOST, WEB PROGRAM OR SERIES

Presented with the participation of the Independent Production Fund

#BellLetsTalk Live
(Bell Media)
Melissa Grelo

BEST HOST, TALK SHOW OR ENTERTAINMENT NEWS

Question Period
CTV (Bell Media)
(Bell Media)
Evan Solomon

BEST HOST OR PRESENTER, FACTUAL OR REALITY/COMPETITION

The Amazing Race Canada
CTV (Bell Media)
(Insight Productions Ltd.)
Jon Montgomery

BEST HOST, LIVE ENTERTAINMENT SPECIAL

Presented by Corus Entertainment

2018 Scotiabank Giller Prize
CBC (CBC)
(Frank Content)
Rick Mercer

BEST HOST, LIFESTYLE

Mary’s Kitchen Crush
CTV (Bell Media)
(Proper Television)
Mary Berg


Subscribe Now – Free!

Broadcast Dialogue has been required reading in the Canadian broadcast media for 25 years. When you subscribe, you join a community of connected professionals from media and broadcast related sectors from across the country.

The Weekly Briefing from Broadcast Dialogue is delivered exclusively to subscribers by email every Thursday. It’s your link to critical industry news, timely people moves, and excellent career advancement opportunities.

Let’s get started right now.

* indicates required